Warto zobaczyć po drodze

Przesieka - malowniczo położona wieś u zbiegu dolin rzek Podgórnej, Myji i Czerwienia, na północnych stokach Karkonoszy.

Jedną z atrakcji Przesieki jest urokliwy Wodospad Podgórnej. Woda spada tutaj dwiema kaskadami z wysokości ok. 10 m, ze skalnego progu który powstał na linii uskoku tektonicznego. Pod wodospadem utworzył się kocioł eworsyjny, którego naturalna misa wykorzystywana jest licznie przez miłośników kąpieli w zimnej wodzie.

Przez cały rok wodospad przyciąga zwolenników morsowania, a od 2012 roku w Przesiece organizowany jest Bieg Icemana. W ostatnich latach w przesiece udostępniono do zwiedzania wyjątkowy ogród japoński Siruwia.

Borowice - to wieś położona w sercu Karkonoszy, w Dolinie Pięciu Potoków. Zachowała kameralny, letniskowy charakter.

Szlaki turystyczne pozwalają dotrzeć z Borowic w około godzinę do Karpacza i 2,5 godziny do schroniska PTTK Samotnia nad Małym Stawem.

Od wielu lat w miesiącach letnich w Borowicach odbywa się koncert poezji śpiewanej i piosenki autorskiej “Gitarą i …” (dawniej “Gitarą i piórem”). Nową atrakcją Borowic jest unikatowa Lapońska Wioska Kalevala z oryginalnymi fińskimi saunami i namiotami, a także domem Muminków.

Sobieszów - jedna z dzielnic Jeleniej Góry. Położona u wrót Karkonoszy, w cieniu wyniesionego ponad 600 m n.p.m. książęcego Zamku Chojnik.

W Sobieszowie zlokalizowany zostanie główny punkt początkowy/wjazdowy na karkonoskie singletracki. W Sobieszowie funkcjonuje Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej - obejmujące 2 km wielofunkcyjną trasę do biegania, nordic walking, rolek i nartorolek wraz z zapleczem socjalnym (toalety, parking, informacja turystyczna, wypożyczalnia sprzętu sportowego).

Zimą, przy sprzyjających warunkach pogodowych trasa wykorzystywana jest przez narciarzy biegowych. Od niedawna oferta centrum została uzupełniono o całoroczny tor do trenowania narciarstwa biegowego. W niedalekiej przyszłości oferta turystyczna Sobieszowa wzbogaci się o Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego realizowane obecnie w zabytkowym Pałacu Schaffgotschów.

Jelenia Góra - jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. Otoczona przez cztery pasma górskie (Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie) oraz położona w bliskiej odległości do Karpacza, Szklarskiej Poręby i granicy z Czechami, jest dobrym miejscem wypadowym do eksploracji okolicznych atrakcji.

Samo miasto przyciągnie miłośników historii, a uzdrowiskowa dzielnica Cieplice Zdrój z kompleksem basenowym Term Cieplickich oraz bazą zabiegów uzdrowiskowych i SPA, zapewni relaks po wszelkich aktywnościach jakie można uprawiać w okolicy.